ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

Τα λέμε ολα για να μην τα βάψουμε μπλέ !!
Χάλασε? Το χάλασαν? εε εδώ!
Απάντηση
Νικος59

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

Δημοσίευση από Νικος59 » Κυρ Μάιος 06, 2018 2:20 pm

Παρακαλώ τις γνώσεις σας!!!! ;)
Επειδή τα τελευταία 2 χρόνια δεν το κινώ , αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα το βάζω μπρός ,παρατήρησα ότι , το βεντιλατέρ λειτουργεί περισσότερο χρόνο από τα άλλα αυτοκίνητα (περίπου 70-80 δευτ.) κάθε φορά που κάνει εκκίνηση ψύξης .
Είναι φυσιολογικό???....γιατί σε μένα φαίνεται υπερβολικό . Μήπως πρέπει να αλλάξω θερμοστάτη???? Υπόξιν ότι το κάνει χειμώνα - καλοκαίρι. :roll:

Άβαταρ μέλους
kostas

Re: ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

Δημοσίευση από kostas » Κυρ Μάιος 06, 2018 4:19 pm

Νίκο την εντολή για να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας την δίνει ο αισθητήρας θερμοκρασίας μέσω εγκεφάλου τώρα αφού το βάζεις μπρος χωρίς να το κινήσεις είναι λογικό να κρατησει παραπάνω η λειτουργιά του ανεμιστήρα.
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας όταν διαβάσει λιγότερη θερμοκρασία θα κόψει την λειτουργία.
Ο Θερμοστάτης είναι ανεξάρτητο μηχανικό εξάρτημα και μπορείς να τον τσεκάρεις όταν ανέβει η θερμοκρασία αν όλες οι πλευρές-κολάρων του είναι το ίδιο καυτές.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Εικόνα

Νικος59

Δημοσίευση από Νικος59 » Κυρ Μάιος 06, 2018 9:01 pm

Κώστα καλησπέρα...
μήπως η διάρκεια λειτουργίας του βεντιλατέρ είναι υπερβολική ???????
Γιατί το έψαξα και στα άλλα αυτοκίνητα που έχουμε (σταματημένα) και ο χρόνος ψύξης κυμαινόταν από 35-40 δευτ.
Μήπως η τόση ώρα λειτουργείας του βεντιλατέρ ¨ξελιγώσει¨ την μπαταρία?????

Άβαταρ μέλους
kostas

Δημοσίευση από kostas » Δευ Μάιος 07, 2018 12:01 am

Νίκο ο ανεμιστήρας δουλεύει όσο χρειάζεται για να κατεβάσει θερμοκρασία ο χρόνος είναι συνάρτηση της εξωτερικής θερμοκρασίας και της κατάστασης του ψυκτικού κυκλώματός (βρωμιά παλιό παραφλου βουλωμένο ψυγείο ) πόσο καιρό το έχεις σε ακινησία?
Και εγώ εχω άλλα δυο αυτοκίνητα (ιαπωνικά) που τον χειμωνα δεν λειτουργούν ποτέ οι ανεμιστήρες ;)
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα

Νικος59

Δημοσίευση από Νικος59 » Δευ Μάιος 07, 2018 10:12 pm

Κώστα καλησπέρα.
Το αμάξι ειναι 2 χρόνια χωρις πινακίδες , αλλα το έβαζα μπρός 2 φορές την βδομάδα και το έκανα και καποια βολτα από το Μικροχώρι και 4-5 Κm γύρω-γύρω στην περιοχή.
Έκανα ότι μου γράφεις.
Έβγαλα το παραφλού, έριξα νερό και φάρμακο καθαρισμού του ψυγείου και του κυκλώματος , δουλεψε μετο υγρό το ξανάδειασα(έβγαλε πολύ μούργα) , έριξα πάραφλού αλλά συνεχίζει το βεντιλατέρ να δουλεύει όπως πρίν.
Μήπως υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του εγκεφάλου ή αλλαγή του αισθητήρα θερμοκρασίας???????
Ένας γείτονας μηχανικός σε Μερσεντές (μ΄αυτόν κάναμε την όλη διαδικασια καθαρισμού) μου είπε ότι ο χρόνος λειτουργίας του βεντιλατέρ είναι πολύ μεγάλος...ο διπλάσιος από το κανονικό.

Άβαταρ μέλους
kostas

Δημοσίευση από kostas » Τρί Μάιος 08, 2018 12:57 pm

Αλλαξε εναν αισθητηρα θερμοκρασιας και βλεπεις,,,,
Παντως το να λειτουργει παραπανω καλο κανει και δεν θα με εβαζε στην διαδικασια να το ψαξω παραπανω απ οτι εκανες.
Για προγραμματισμο δεν γνωριζω.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα

Νικος59

Δημοσίευση από Νικος59 » Τρί Μάιος 08, 2018 1:51 pm

Κώστα ...και εμένα δεν μ΄ανησυχεί που δουλεύουν τόσο χρόνο τα βεντιλατέρ αλλά με ανησυχεί για την μπαταρία , γιατί απ΄ότι ξέρω τραβάνε πολύ ρεύμα .
Υπόψη ότι είχα και A/C και το έχω βγάλει , και τα βεντιλατέρ είναι δύο.
Γιαυτό με παραξευνεύει ο τόσο μεγάλος χρόνος λειτουργίας τους.
Θα αλλάξω και τον αισθητήρα θερμοκρασίας και ¨είδωμεν¨. :roll:
Και πάλι σ΄ευχαριστώ για την βοήθειά σου!!!!!!! ;)

Απάντηση