καλημέρα και καλό μήνα

Τα λέμε ολα για να μην τα βάψουμε μπλέ !!
Χάλασε? Το χάλασαν? εε εδώ!
Απάντηση
Dulas

καλημέρα και καλό μήνα

Δημοσίευση από Dulas » Δευ Δεκ 04, 2017 2:08 pm

Παρασκευή ημέρα χαράς και ρεπό... δεν ξέρω ποιος "Π....." μου είπε καλό μήνα γιατί καλά δεν μπήκε ο ευλογημένος.

Ξεκινάω νωρίς το πρωί να πάω συνεργείο να αλλάξω φλάτζα εξάτμιση επιτέλους, (η τρίτη φλάτζα σε 180Km) φτάνω συνεργείο νωρίς, να προλάβει να κρυώσει λίγο το θηρίο, έρχεται ο μάστορας το βάζουμε μέσα σε 15 λεπτά είμαι έτοιμος και φεύγω για δοκιμή και βόλτα.

Βενζινάδικο για φαΐ και αέρα στα λάστιχα και τραβιέμαι για Λαύριο Σούνιο και γύρο περιοχές...

Μπαίνω από Μαρκάτη και βγαίνω προς Άγιο Κωνσταντίνο, χάος και πέφτω προς Ανάβυσσο να παίξω λίγο στις αλυκές μιας και είχε λάσπη αυτές τις μέρες.
Στο δρόμο όλα καλά όλα ωραία, μου έκανε όλα τα χατίρια.

Αλλα όπως φαίνεται δεν υπολόγισα τον κατσικοπόδαρο που μου είπε καλό μήνα....

Φεύγοντας από τις αλυκές και με πορεία το Σούνιο, στο ύψος που είναι οι ιχθυοκαλλιέργειες τρώω ένα πούλημα από το μπροστά δεξί τροχό επάνω στη στροφή με καμιά 60αρια Km και φεύγω βάρκα γιαλό κατά την μπαριέρα και αλίμονο τα βράχια που περιμένουν από κάτω...

Εικόνα

Αφού ξεπεράσαμε το πρώτο χέσιμο γιατί γύρισε φέτα με μούρη τη μπαριέρα και τη θάλασσα...

Εικόνα

Και από τη στιγμή που γίνετε κάτι τέτοιο και χύνεται και ο καφές... που σημαίνει πια ότι όχι λεφτά θα πάρεις αλλα λεφτά θα δώσεις....

Εικόνα

Πάρε και γράσα στο ρουλεμάν το οποιο είναι αλλαγμένο με λιγότερο από 300Km που έχει περπατήσει.

Εικόνα

Κολλημένος τροχός ούτε μπροστά ούτε πίσω, κόκαλο και μεταλλικό μάγκωμα στον ήχο.

Περνάει η ώρα έρχεται η οδική βοήθεια το φορτώνω και πάω συνεργείο, το κατεβάζω από την πλατφόρμα και τσούλαγε κανονικά, το πάω μία βόλτα στο τετράγωνο γύρο γύρο δεν έκανε ούτε κιχ.

Αλλα επειδή το κώλυμα δεν είναι τυχαίο, έμεινε μέσα για λύσιμο, δέσιμο, ψάξιμο, γιατί μπορεί να μην χτύπησα πουθενά αλλά ήταν πολλά κιλά τύχης και υπερωρίες σε αγίους και κεριά η όλη φάση.

Επιστροφή με νεότερα μόλις έχω εικόνα τι το έπιασε και θα πήγαινα άκλαυτος στα ψαρια
Μια μέρα θα μας σκεπάσει που θα μας σκεπάσει...το χώμα.
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

Άβαταρ μέλους
kostas

Re: καλημέρα και καλό μήνα

Δημοσίευση από kostas » Δευ Δεκ 04, 2017 10:30 pm

άναψε κανένα κεράκι...αυτός που έβαλε το ρουλεμάν μάλλον έσφιξε πολύ το παξιμάδι και κώλυσε από θερμοκρασία.
ttps://www.youtube.com/watch?v=VaRLMebdmqM
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Εικόνα

Dulas

Δημοσίευση από Dulas » Τρί Δεκ 05, 2017 4:57 pm

Κωστή θα περάσω ξανά από το σημείο και θα το ανάψω το κεράκι...
Όταν πέρναγα από το μνημείο -> https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... E%B9%CE%B1

Είναι ότι αφήνω λίγο το τιμόνι και σταυροκοπιέμαι γιατί στο σημείο είχαν πάει άκλαυτοι πάνω από 4000 κόσμος, με το που ακουμπάω το τιμόνι πάλι, ακαριαία μπλοκάρισε ο τροχός.

Λογικά αύριο με το καλό θα λυθεί ο τροχός να δούμε τι έσπασε και αν έχει κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Γενικότερα δεν είναι καλός ο μηνας, τώρα που γράφω φεύγω από τη δουλειά για βουλκανιζατέρ, γιατί πάτωσε στο IX το λάστιχο από καλώδιο, τρύπημα από χαλκό πρώτη φορά είδα.... δεν με πάει καθόλου όμως...
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

uazhunter

Δημοσίευση από uazhunter » Πέμ Δεκ 07, 2017 10:02 pm

αλλαξες προσφατα ρουλεμαν?

Dulas

Δημοσίευση από Dulas » Παρ Δεκ 08, 2017 11:11 am

Από την αλλαγή του ρουλεμάν δεν είχα περπατήσει το αμάξι περισσότερο από 280-300Km το πολύ.

Το αυτοκινητο ήταν σε ακινησία σχεδόν δύο μήνες γιατί μου έκαιγε συνεχεια φλάτζες εξάτμισης , κάτι που λογικά φτιάχτηκε γιατί οι φλάτζες ήταν μάπα, και στις 1-12-2017 το πρωί αφού έβαλα νέα φλάτζα το πήγα για βόλτα να δω πως θα δουλέψει γιατί μετά από 40-50Km την έκαιγε.

Και χώμα άντε να έχω το πολύ 100Km σε καταπόνηση στο ρουλεμάν.

Εχθές το μεσημέρι μπήκε μέσα για λύσιμο σήμερα το μεσημέρι θα περάσω να δω πόσο μπορεί να είναι η ζημιά μην και χτύπησε πιο μέσα το μπλοκάρισμα γιατί ήταν πολύ απότομο ακαριαίο και βίαιο και φοβάμαι μην έφαγε κανένα άκρο και χειρότερα προς ημιαξόνιο και διαφορικό, αν και όταν κρύωσε τσούλαγε και δεν άκουγα τίποτα παράξενα
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

Απάντηση