ΒΕΛΤΙΩΜΈΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ NIVA

Συντονιστής: Moderators

ΒΕΛΤΙΩΜΈΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ NIVA

Δημοσίευσηαπό gtsit την Τρί 17 Νοέμ, 2009 10:55 pm

Μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορους καταλόγους ανακάλυψα πως πολλές αξιόλογες εταιρείες βγάζουν ανταλλακτικά για το NIVA και μάλλον καλύτερα από τα μαμά ενώ είναι και ακριβότερα. Το θέμα είναι όμως να ησυχάσουμε μια και καλή και να μη τρέμουμε μήπως και μέινουμε από καμιά βλακεία τέτοιου τύπου (μίζα - θερμοστάτης) στο βουνό. Κοίταξα λοιπόν για την μίζα που είναι και σημαντικό ανταλλακτικό και μπορεί να σε αφήσει απροειδοποίητα στη μέση του πουθενά.

Ειδικότερα οι λύσεις που βρήκα για την μαμά μίζα του NIVA που πονάει.
Μίζα για το NIVA βγάζουν οι:
Valeo
Magneti Marelli
QH (Quinton Hazell)
BOSCH

H μίζα της BOSCH είναι πανάκριβη (γύρω στο 300άρι) και ανακατασκευής παρακαλώ από την ίδια την BOSCH. Αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερη για να έχει τόσο. Οι άλλες είναι φτηνότερες αλλά επίσης ακριβότερες από την μαμά. Πιστεύω όμως ότι ησυχάζουμε. Έχω ακούσει ανθρώπους που η μαμά μίζα τους βγάζει με το ζόρι 30.000χλμ. Όπως το ISKRA είναι μια αξιόλογη βελτίωση για το δυναμό, όπως οι νέοι μπιλιοφόροι επίσης, έτσι και στις μίζες πρέπει να παίζει κάτι αντίστοιχο.

Για τον θερμοστάτη βάζουμε καινούργιο από BMW 318 μοντέλο 1984 - 1985 και ησυχάζουμε. Βγαίνει στους 71C στους 75C αλλά και στους 80C.
Και αυτός λίγο ακριβότερος από τον μαμά τον δικό μας αλλά και σε αυτό το κομμάτι ησυχάζουμε γλυτώνοντας την φλάτζα μας.

Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης:

Εικόνα
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ - ΕΜΠΟΡΙΟ Η/Υ, NOTEBOOKS, ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ, ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
http://www.pcrepair.gr
Άβαταρ μέλους
gtsit

Δημοσ.: 514
Εγγραφη: Δευτ 21 Μαρ, 2005 1:02 pm

Re: ΒΕΛΤΙΩΜΈΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ NIVA

Δημοσίευσηαπό tsep την Τετ 18 Νοέμ, 2009 4:48 pm

Γιωργο οι παραπανω εταιρειες της βγαζουν για το Niva ειδικα ή απλα ειναι απο καποιο αλλο μοντελο καια πλος ταιριαζουν..!!

γενικα η μιζα μας (ειδικα οι iskra) δεν θα ειχε σχεδον ποτε προβλημα εαν "δεν ετρωγε στην μαπα" τοσα νερα και λασπες......

υποθετω οτι με αναλογη χρηση και οι αλλες τα ιδια προβληματα θα βγαζουν...

δεν την περιπτωση εαν εχεις συχνα προβλημα με μιζα+δυναμο να κανεις μια πατεντα με λαστιχο ή σαμπρελα που θα προστατευει τα συγκεκριμενα απο τα πολλα- πολλα.........
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3982
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό gtsit την Τετ 18 Νοέμ, 2009 10:09 pm

tsep έγραψε:Γιωργο οι παραπανω εταιρειες της βγαζουν για το Niva ειδικα ή απλα ειναι απο καποιο αλλο μοντελο καια πλος ταιριαζουν..!!

γενικα η μιζα μας (ειδικα οι iskra) δεν θα ειχε σχεδον ποτε προβλημα εαν "δεν ετρωγε στην μαπα" τοσα νερα και λασπες......

υποθετω οτι με αναλογη χρηση και οι αλλες τα ιδια προβληματα θα βγαζουν...

δεν την περιπτωση εαν εχεις συχνα προβλημα με μιζα+δυναμο να κανεις μια πατεντα με λαστιχο ή σαμπρελα που θα προστατευει τα συγκεκριμενα απο τα πολλα- πολλα.........

Για την μίζα έχω ακούσει προβλήματα και από ανθρώπους που κάνουν ασφάλτινη χρήση φίλε. Οπότε είναι θέμα ποιότητας.
Βγάζει η Iskra μίζα για το NIVA και αναφέρεις κάτι τέτοιο? Αν βγάζει είναι άκρως ενδιαφέρον.
Για τη σαμπρέλα δεν είναι κακή ιδέα αλλά πως? Θυμάμαι κάποτε που είχε κάνει μια πατέντα ο Χρήστος και είχε κλείσει τις τρύπες που βγαίνουν τα πάνω ψαλίδια. Αρκεί όμως αυτό??
Άμα μπούμε σε λάσπες από κάτω δεν γίνεται χαμός??
Όσο για τον αν οι παραπάνω εταιρείες βγάζουν μίζα για το NIVA ειδικά τι σημασία έχει από τη στιγμή που αναφέρουν στους καταλόγους τους ότι οι συγκεκριμένες μίζες κάνουν και για το NIVA???
Το θέμα είναι να είναι καλύτερες. Πάντως δεν ακούω άλλα 4χ4 να έχουν προβλήματα μίζας από τα 30.000χλμ (μη σου πω και πιο κάτω....). Για αυτό έχω αρχίσει και την ψάχνω.
Σίγουρα μπαίνει κάτι καλύτερο πάνω και ας είναι και από άλλο αυτοκίνητο.
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ - ΕΜΠΟΡΙΟ Η/Υ, NOTEBOOKS, ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ, ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
Άβαταρ μέλους
gtsit

Δημοσίευσηαπό tsep την Πέμ 19 Νοέμ, 2009 9:42 am

εγω παντος μετα απο 12 χρονια που εχω το νιβα και με 190,000 χιλιομετρα στην πλατη του και με την χρηση που οι περισσοτεροι ξερετε μονο μια φορα εχω αλλαξει μιζα...!!
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσίευσηαπό gtsit την Πέμ 19 Νοέμ, 2009 10:13 am

tsep έγραψε:εγω παντος μετα απο 12 χρονια που εχω το νιβα και με 190,000 χιλιομετρα στην πλατη του και με την χρηση που οι περισσοτεροι ξερετε μονο μια φορα εχω αλλαξει μιζα...!!

Προσωπικά την δικιά μου την άλλαξα μετά από 82.600χλμ και με είχε αφήσει στη μέση του πουθενά 6χλμ μακριά από την άσφαλτο. Από άλλους που έχω ακούσει τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα.
Αν βγάζει στάνταρντ 80.000χλμ καλά είναι. Τα βγάζει όμως?? Έχεις κάνει κάποια μόνωση για νερά κτλπ??
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
gtsit

Δημοσίευσηαπό tsep την Πέμ 19 Νοέμ, 2009 10:24 am

δες το τελευταιο ποστ του χρηστου στην παρουσιαση του φοικα ..!!
viewtopic.php?f=27&t=2444&p=31363#p31363
αυτο ειναι αρκετο για τα πολλα που τρωει το δυναμο και η μιζα...

το ειχα κανει και εγω παλαιοτερα χρησιμοποιοντας καποιο λαστιχενιο πατακι
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Επιστροφή στην Μηχανικές - Ηλεκτρικές Βελτιώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες