LADA NIVA PROJECT[1.7-2001]

ανοίχτε τόπικ και παρουσιάστε της μετατροπές που έχετε κάνει στο καμάρι σας

LADA NIVA PROJECT[1.7-2001]

Δημοσίευσηαπό niva power την Τετ 14 Μάιος, 2008 9:07 pm

Σημερα ξεκινησα και εγω τις εργασιες μονωσης και προστασιας .Το αυτοκινητο με αφησε εκπληκτο καθως υπηρχε κατα 90 τοις εκατο απουσια σκουριας :D οποτε δεν με ταλαιπωρησε ιδιαιτερα στον τομεα αυτο.Και πηγαινω κατευθειαν στο δια ταυτα της υποθεσης...Σε πρωτο βημα αφαιρεθηκαν τα παντα και η παλια μονωση που μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο.Στο μονο που χρησιμευει πλεον ειναι σαν πατρον για να κοπει η καινουρια.
Εικόνα
Στη συνεχεια καθαριστηκε καλα με σκουπα και νερο με σαπουνι
Εικόνα
Εικόνα
Αφου κλειστηκαν οι οποιες τρυπες και αστερωθηκαν τα σκουριασμενα σημεια τοπικα ειναι ετοιμο για να τοποθετηθει η καινουρια μονωση -αρμαφλεξ υλικο αδιαβροχο και θερμοηχομονωτικο.Φωτο απο αυτα αυριο :roll:
Τελευταία επεξεργασία απο niva power την Σάβ 17 Μάιος, 2008 9:01 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
YOU CAN GO FAST...I CAN GO EVERYWHERE!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 609
Εγγραφη: Κυρ 18 Νοέμ, 2007 2:11 pm
Τοποθεσια: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ-ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ ΠΑΡΟΙΚΙΑ:www.NIVACLUB.gr

Δημοσίευσηαπό morths21 την Τετ 14 Μάιος, 2008 9:13 pm

Και όλα αυτά στην αυλή συντοπίτη?Τυχεροί που έχετε αυλή!
ΚΛΕΠΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ
http://www.youtube.com/watch?v=7jFHWSlwJ58
Αντώνης Π.
Άβαταρ μέλους
morths21
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 859
Εγγραφη: Πέμ 14 Φεβ, 2008 6:31 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ-ΒΥΡΩΝΑΣ-ΚΛΕΠΑ

Δημοσίευσηαπό niva power την Τετ 14 Μάιος, 2008 9:26 pm

Και ομως δεν ειναι ακριβως αυλη αλλα αρκετα απομονωμενος δρομος οποτε ουσιαστικα στο...πεζοδρομιο :lol: :lol: :lol: Τρελλα να εχει κανεις και ολα γινονται :lol: :lol: Παντως αν θες morthis21 μπορεις να πεταχτεις και να παρεις ιδεες :wink:
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό morths21 την Τετ 14 Μάιος, 2008 9:49 pm

Στείλε π.μ με οδο,αριθμό και κινητο να βρθούμε σύντροφε!
ΚΛΕΠΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ
Αντώνης Π.
Άβαταρ μέλους
morths21
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό niva power την Τετ 14 Μάιος, 2008 10:22 pm

Εχεις πμ morthis21 :arrow: :arrow:
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό morths21 την Πέμ 15 Μάιος, 2008 10:37 pm

Προφανώς δεν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με τα π.μ σου σύντροφε,δεν έλαβα π.μ.Σου στέλνω το τηλ. μου,αν το λάβεις πάρε με.
ΚΛΕΠΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ
Αντώνης Π.
Άβαταρ μέλους
morths21
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tasos808 την Πέμ 15 Μάιος, 2008 10:40 pm

Γιώργο μπράβο για την καλή δουλειά :!: :!: :!: Εγώ που το έχω πάρει καινούργιο πότε θα πρέπει να περιμένω σκουριά :?: :?:
Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4-Lada Niva 4x4 1700c.c.
Άβαταρ μέλους
Tasos808
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 415
Εγγραφη: Σάβ 12 Ιαν, 2008 10:36 pm
Τοποθεσια: Τρίπολη

Δημοσίευσηαπό niva power την Παρ 16 Μάιος, 2008 9:43 pm

Μοrths21 σου στελνω email γιατι δεν μου τα εμφανιζει και τα δικα σου :o
Τασο μην ανησυχεις αν στεγανοποιησεις τις τρυπες που εχει στο πατωμα με λιγη σιλικονη τριγυρω οπως επισης και το χειροφρενο την 10ετια πιστευω την βγαζεις χωρις πολλα πολλα.Βεβαια καλο θα ηταν να περιποιηθεις και την πορτα του πορτ μπαγκαz.Eγω την εγδυσα και αφου την καθαρισα εκλεισα τρυπες με σιλικονη εκτος απο τις κατω και στην συνεχεια την περασα εσωτερικα με κερι σε σπρευ.Aυτα τα λιγα και περιληπτικα
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό niva power την Παρ 16 Μάιος, 2008 10:03 pm

Αν και με λιγη καθυστερηση γιατι προεκυψαν διαφορα αυτες τις μερες συνεχιζω την περιγραφη.Μετα το ολοκληρωτικο γδυσιμο εκτος του ταμπλω γιατι γινοταν χαμος απο καλωδια και το καλο καθαρισμα και τοπικο ασταρωμα στις λιγες σκουριες σειρα εχει η τοποθετηση της μονωσης.Ξεκινοντας απο τα ευκολα αρχισα απο τον χορο του πορτ μπαγκαζ και του πισω καθισματος.
Εικόνα
Στη συνεχεια προχωρησα στα μπροστινα ποδια αφηνοντας σε προσβασιμο σημειο τα καλωδια για μελλοντικες επισκευες.Το υλικο στρωθηκε και κολληθηκε τοπικα με βενζινοκολλα
Εικόνα
Ο χωρος του σασμαν ενισχυθηκε εκτος απο αρμαφλεξ και με αυτοκολλητα φυλλα πισσοχαρτου.Εδω βεβαια δεν φαινονται γιατι ξεχασα να τραβηξω φωτο :oops:
Εικόνα
Τελος επι την ευκαιρια τοποθετησα και δυο τουιτερ και μπορω να πω πως μου εφαγαν αρκετη ωρα ειδικα αυτο απο την πλευρα του οδηγου
Εικόνα
Αυριο ελπιζω να προχωρησω και στην μοκετα.
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό morths21 την Παρ 16 Μάιος, 2008 10:34 pm

Ωραία δουλειά σύντροφε :!: Ε-mail ελήφθη,θα επικοινωνήσουμε :D
ΚΛΕΠΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ
Αντώνης Π.
Άβαταρ μέλους
morths21
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tsep την Σάβ 17 Μάιος, 2008 12:01 pm

καλη δουλεια..........
επανω απο το αρμαφλεξ τι θα βαλεις........
εχω δει παλαιοτερη δουλεια με τετοι υλικο και απο της θερμοκρασιες και την πολυκαιρια ειχε αρχισει και γινοταν πολυ μικρα κομματακια μεα ποτελεσμα να τα πατας και να γινονται μαυτη σκολη.....
επισης μια παρατηριση που την βλεπω σε ολους οσους κανουν μονωση ολο το πατωμα..................
γιατι δεν αφηνεται προσβασιμες της ταπες που υπαρχουν στο πατωμα???
το δικο μου το niva το εχω δει λεκανι με λασπονερα 4-5 φορες απο περασμα απο βαθυα σημεια......
βαζοντας μεσα νερο με το λαστιχο και ανοιγοντας της ταπες να φευγει το νερο καθαρισε
δεν βρισκω αλλο τροπο να το καθαρισεται στην περιπτωση που μπουν μεσα νερα

μονο για την περιπτωση που δεν το χρησιμοποιετα για χρηση off road μπορω μονο να καταλαβω το να μην φαινονται καθολου οι συγκεκριμενες ταπες
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3975
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό Tasos808 την Σάβ 17 Μάιος, 2008 12:33 pm

niva power έγραψε:Μοrths21 σου στελνω email γιατι δεν μου τα εμφανιζει και τα δικα σου :o
Τασο μην ανησυχεις αν στεγανοποιησεις τις τρυπες που εχει στο πατωμα με λιγη σιλικονη τριγυρω οπως επισης και το χειροφρενο την 10ετια πιστευω την βγαζεις χωρις πολλα πολλα.Βεβαια καλο θα ηταν να περιποιηθεις και την πορτα του πορτ μπαγκαz.Eγω την εγδυσα και αφου την καθαρισα εκλεισα τρυπες με σιλικονη εκτος απο τις κατω και στην συνεχεια την περασα εσωτερικα με κερι σε σπρευ.Aυτα τα λιγα και περιληπτικα

Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4-Lada Niva 4x4 1700c.c.
Άβαταρ μέλους
Tasos808
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 415
Εγγραφη: Σάβ 12 Ιαν, 2008 10:36 pm
Τοποθεσια: Τρίπολη

Δημοσίευσηαπό niva power την Σάβ 17 Μάιος, 2008 8:57 pm

tsep έγραψε:καλη δουλεια..........
επανω απο το αρμαφλεξ τι θα βαλεις........
εχω δει παλαιοτερη δουλεια με τετοι υλικο και απο της θερμοκρασιες και την πολυκαιρια ειχε αρχισει και γινοταν πολυ μικρα κομματακια μεα ποτελεσμα να τα πατας και να γινονται μαυτη σκολη.....
επισης μια παρατηριση που την βλεπω σε ολους οσους κανουν μονωση ολο το πατωμα..................
γιατι δεν αφηνεται προσβασιμες της ταπες που υπαρχουν στο πατωμα???
το δικο μου το niva το εχω δει λεκανι με λασπονερα 4-5 φορες απο περασμα απο βαθυα σημεια......
βαζοντας μεσα νερο με το λαστιχο και ανοιγοντας της ταπες να φευγει το νερο καθαρισε
δεν βρισκω αλλο τροπο να το καθαρισεται στην περιπτωση που μπουν μεσα νερα

μονο για την περιπτωση που δεν το χρησιμοποιετα για χρηση off road μπορω μονο να καταλαβω το να μην φαινονται καθολου οι συγκεκριμενες ταπες

Δημητρη, πανω απο την μονωση θα βαλω μοκετα προκειμενου να δειχνει λιγο πιο πολιτισμενο. :lol: Ξερω οτι θα με ταλαιπωρησει στο καθαρισμα απο λασπες αλλα...ας ειναι.Οσον αφορα τις ταπες αυριο κιολας θα ανοιξω τρυπες πριν βαλω την μοκετα :wink: Οποτε και αλλες φωτο αυριο :D
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Δημοσίευσηαπό filos την Σάβ 17 Μάιος, 2008 10:56 pm

Γιώργο, μπράβο στο κουράγιο σου!!
Το NIVA είναι εργαλείο, δεν είναι λιμουζίνα.

Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filos
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 2718
Εγγραφη: Δευτ 05 Μαρ, 2007 1:36 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

Δημοσίευσηαπό niva power την Δευτ 19 Μάιος, 2008 10:29 am

Eχθες και μετα απο πολυ κοπο για να βιδωθουν οι πλαστικες επενδυσεις[οι ρημαδες οι τρυπες δεν βρισκονταν με τιποτα] φτασαμε αισιως στο τελος :D Αφου τοποθετηθηκαν ολα και στερεωθηκαν ολα σταθερα σε ορισμενες περιπτωσεις με επιπλεον βιδες το εργαλειο βγηκε παλι στον δρομο.Η διαφορα πλεον ειναι φανερη αφου ο θορυβος και η ζεστη κυριως απο το χωρο του σασμαν μειωθηκε αρκετα ενω οι τριγμοι των ελλιπως στηριγμενων μεχρι προτινος πλαστικων εξαλειφθηκε ακομα και στις λακουβες.Στον αισθητικο τομεα το αυτοκινητο εσωτερικα εγινε πιο πολιτισμενο [αν και οι σκληροπηρυνικοι του off road πιθανονο να διαφωνησουν :lol: :lol: ] αλλα και πιο δυσκολο στον καθαρισμο του.Εν πασει περιπτωση το αποτελεσμα για μενα ειναι αρκετα καλο δεδομενων των ερασιτεχνικων μου γνωσεων :roll:Και το σημαντικοτερο ολα τα ηλεκτρικα λειτουργουν γιατι ειχα και ενα αγχος με τα καλωδια μην τυχον και κουνηθουν και μου την κανουν.Παρακατω ακολουθουν μερικες φωτο για να σχηματισετε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη :D Ξεκινω απο το πορτ μπαγκαζ
Εικόνα
Ακολουθουν τα ποδια του συνοδηγου
Εικόνα
Συνεχιζω με τον χωρο των λεβεδιων που ηταν και το μεγαλυτερο πακετο αφου για να βρω τις τρυπες αναγκαστικα να τις σημαδεευω με ενα καρφι απο το κατω μερος του αυτοκινητου.Συγχωρεστε μου την λιγο στραβη φωτο αλλα ειναι τραβηγμενες απο κινητο.
Εικόνα
Τελος τα ποδια του οδηγου.
Εικόνα.
Κλεινοντας θα ηθελα να ευχαριστησω ολους τους φιλους του νιβα κλαμπ που μεσα απο τις συμβουλες τους και την τεχνικη τους υποστηριξη αφου ηταν η πρωτη φορα που επιχειρησα κατι τετοιο σε αυτοκινητο με εβγαλαν απο αρκετες δυσκολιες :D :D
ΓΙΩΡΓΟΣ Ν.
Άβαταρ μέλους
niva power
Site Admin
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στην Παρουσίαση niva μελών μας

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες