ΥΓΡΑΕΡΙΟ

Συντονιστής: Moderators

Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό ncostis την Κυρ 11 Σεπ, 2011 10:23 am

KYNIGOSDK έγραψε:Ρωτησα εναν εγκαταστατη υγραεριου στο ιλιον εχθες για το νιβα και μου ειπε οτι πολλοι βαζουν την μπουκαλα στο νιβα απο κατω στο σημειο που ειναι το τελικο καζανακι καταργουν αυτο και την εξατμιση την βγαζουν στο πλαι εκει που ειναι τα σκαλοπατια και ετσι γλιτωνουν το χωρο στο πορτμπαγκαζ το εχει κανει αυτος σε πολλους μου ειπε.Εχει κανει αυτη την μετατροπη κανενας σε νιβα απο εδω?.Οταν το ρωτησα αν υπαρχει κινδυνος να βρει η μπουκαλα απο κατω σε καμια πετρα η κλαδι και να την ξυλωση με αποτελεσμα να γινω καρβουνο μου ειπε οτι δεν υπαρχει φοβος γιατι εχει βαλβιδες ασφαλειας.Πιαστο το αυγο και κουρευτο. :? :? Απο την μια λες να βαλεις υγραεριο να γλιτωσεις κανενα ευρω απο την αλλη δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις και αυτοι τελεταια ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια :? :?

Εγώ το έχω κάνει αδερφέ!

Νίκος
Aν θές να πας μπροστά στη ζωή... πήγαινε πίσω και πάρε φόρα.
-------------------------------------------------------------
http://www.radio.a33.gr dj loco (εγώ δηλαδής) --- http://www.taiji.gr (πάλι εγώ δηλαδής)
Άβαταρ μέλους
ncostis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 486
Εγγραφη: Κυρ 27 Δεκ, 2009 9:51 pm
Τοποθεσια: Κυψέλη, Αθήνα.

Δημοσίευσηαπό filos την Κυρ 11 Σεπ, 2011 12:08 pm

KYNIGOSDK έγραψε:Ρωτησα εναν εγκαταστατη υγραεριου στο ιλιον εχθες για το νιβα και μου ειπε οτι πολλοι βαζουν την μπουκαλα στο νιβα απο κατω στο σημειο που ειναι το τελικο καζανακι καταργουν αυτο και την εξατμιση την βγαζουν στο πλαι εκει που ειναι τα σκαλοπατια και ετσι γλιτωνουν το χωρο στο πορτμπαγκαζ το εχει κανει αυτος σε πολλους μου ειπε.Εχει κανει αυτη την μετατροπη κανενας σε νιβα απο εδω?.Οταν το ρωτησα αν υπαρχει κινδυνος να βρει η μπουκαλα απο κατω σε καμια πετρα η κλαδι και να την ξυλωση με αποτελεσμα να γινω καρβουνο μου ειπε οτι δεν υπαρχει φοβος γιατι εχει βαλβιδες ασφαλειας.Πιαστο το αυγο και κουρευτο. :? :? Απο την μια λες να βαλεις υγραεριο να γλιτωσεις κανενα ευρω απο την αλλη δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις και αυτοι τελεταια ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια :? :?

Και εγώ το έχω κάνει, αλλά η φιάλη υγραερίου είναι προφυλαγμένη μέσα σε ειδική κατασκευή και δεν διατρέχει κανένα μα κανένα κίνδυνο σε περίπτωση που βρεις από κάτω.
Απ' ότι έχω δει σε κάποιον μηχανικό μας (όχι σε αυτόν που λες στο Ίλιο), έχουν κάνει πάρα πολλοί αυτήν την μετατροπή και πιστεύω όλοι τους να είναι ευχαριστημένοι, γιατί κέρδισαν πάρα πολύ χώρο στο πορτ-μπαγκάζ.

Πάντως από θέμα ασφάλειας για το εάν βρεις από κάτω, δεν πιστεύω να βρεις, γιατί το κάτω μέρος της δεξαμενής είναι αρκετά πιο πάνω από τον πίσω άξονα, οπότε μην σε ανησυχεί αυτή η περίπτωση.

Την αεριοπροώθηση (μέσω υγραερίου) βάλτην, θα πάρεις "οικονομική ανάσα" όπως έχουμε πάρει όλοι μας.

Αυτά προς το παρόν, έχεις Π.Μ.
Το NIVA είναι εργαλείο, δεν είναι λιμουζίνα.

Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filos
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 2728
Εγγραφη: Δευτ 05 Μαρ, 2007 1:36 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

Δημοσίευσηαπό ncostis την Κυρ 11 Σεπ, 2011 7:38 pm

και μέραν αρκετά ψηλά είναι και απο κάτω έχω τη σιδεριά του κοτσαδόρου.
Ως τώρα (7 χρόνια) δεν έχω βρει από κάτω!! Εχώ μακρύτερα και σκληρότερα ελατήρια πίσω και αμορτισερ monroe adventure.

Νίκος
Aν θές να πας μπροστά στη ζωή... πήγαινε πίσω και πάρε φόρα.
-------------------------------------------------------------
http://www.radio.a33.gr dj loco (εγώ δηλαδής) --- http://www.taiji.gr (πάλι εγώ δηλαδής)
Άβαταρ μέλους
ncostis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 486
Εγγραφη: Κυρ 27 Δεκ, 2009 9:51 pm
Τοποθεσια: Κυψέλη, Αθήνα.

ΑΕΡΙΟΠΡΟΩΘΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό filos την Σάβ 03 Δεκ, 2011 8:34 pm

ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ στην Ελλάδα,
μπορούμε να τα δούμε ΕΔΩ : http://index.pois.gr/google.asp?SubCatID=143

Επίσης, τις ΤΙΜΕΣ των πρατηρίων, καθώς και περισσότερα στοιχεία τους,
μπορούμε να τα δούμε ΕΔΩ : http://www.gasprice.gr/main/searchforstations_gas.asp?nomosid=0&cityid=0&gasfirmaid=0&pricestation=&orderid=51&flag=&idgas=8&dtimes=41&numppage=100

.
Το NIVA είναι εργαλείο, δεν είναι λιμουζίνα.

Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filos
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 2728
Εγγραφη: Δευτ 05 Μαρ, 2007 1:36 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

Δημοσίευσηαπό Akis-mesa την Παρ 03 Φεβ, 2012 11:09 pm

Τώρα που ακρίβινε το υγραέριο συμφέρει η τοποθετησή του? Αν συμφέρει θέλω πληροφορίες για να βάλω και εγώ.
Akis-mesa
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Σάβ 01 Μάιος, 2010 1:08 pm

Δημοσίευσηαπό niva_splash την Παρ 03 Φεβ, 2012 11:41 pm

η αληθεια ειναι οτι το εχω βαλει απο τις πρωτες πρωτερεοτητες ......τουλαχιστον μεχρι να περισσεψουν λεφτα !!! :(

τα οποια (λεφτα) απο οτι καταλαβα ... εχουν να κανουν με το ειδος τυπου ψεκασμου (μονου ή πολαπλου) σωστα ???
ΑΡΑ ....με μονου ψεκασμου ενα ''θηριο'' αθ ηθελε πιο λιθγα χρηματα !!!! 8)
Οταν χρειαζεσαι εργαλειο....περνεις Lada Niva!!!
Άβαταρ μέλους
niva_splash
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Πέμ 02 Φεβ, 2012 11:56 pm
Τοποθεσια: KOMOTHNH

Δημοσίευσηαπό tsep την Δευτ 06 Φεβ, 2012 8:27 am

εαν κανεις χιλιομετρα συμφερει η τοποθετιση και ναι στα μονου ψεκασμου ειναι πιο φθηνη η τοποθετιση και ακομα φθηνοτερη στα καμπυρατερ(ενημερωτικα)
πλεον οι τιμες εχουν πεσει αρκετα και απο αυτα που ξερω σε μονου ψεκασμου βαζεις συστημα υγραεριου με κατω απο 900 ευρω
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3982
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό niva_splash την Τετ 08 Φεβ, 2012 3:27 am

900 ευρω ? σιγουρα φιλε μου?

γιατι τελευταια ακουσα σε φιλο με suzuki SX4 1.6 , συστημα ψεκασμου με 4μπεκ (αρα πολαπλου ψεκασμου) 850 ευρω ....ΑΡΑ με συστημα 1μπεκ (μονου ψεκασμου) σε niva 1.7 θα μιλαμε για λιγοτερα ....????

αν κανω λαθος ας με διορθωσε καποιος !
Οταν χρειαζεσαι εργαλειο....περνεις Lada Niva!!!
Άβαταρ μέλους
niva_splash
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Πέμ 02 Φεβ, 2012 11:56 pm
Τοποθεσια: KOMOTHNH

Δημοσίευσηαπό tsep την Τετ 08 Φεβ, 2012 3:18 pm

ειπα κατω απο 900 ευρω χωρις να προσδιοριζω τιμη μιας και συστηματα υγραεροκινισης υπαρχουν διαφορων κατασκευαστων και διαφορων ποιητητων....(οπως ολα τα πραγματα :wink: )
απο αυτα που ξερω εγω υπαρχει μαγαζι στην λαρισα που ειναι απο τους φθηνουτερρους στην ελλαδα και βαζει με κοντα 600 ευρω..!!!!τουρκικης προελευσης συτηματα...
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3982
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό filipposk21 την Σάβ 31 Μαρ, 2012 9:58 pm

καλησπερα σε ολους τους συντροφους πανω που και εγω πηρα την μεγαλη αποφαση να το κανω γκαζι φροντισαν τα διαφορα συνεργεια να με μπερδεψουν!ως γνωστον το αυτοκινητο αναβει πρωτα με βενζινη και γυρνα αυτοματα στο υγραεριο σωστα/?σωστα!και ποση ωρα παιρνει για να φτασει στους επιθυμητους βαθμους(40 κελσιου αν ξερω καλα)?οι απαντησεις που πηρα κατα αυξοντα σειρα ειναι! 12 δευτεροεπτα το καλοκαιρι 20 το χειμωνα
3 λεπτα!
6με7 λεπτα
και το αποκορυφωμα
15 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! ΚΑΙ 20!ΝΑΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ?
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?Οι τιμες που μου εδωσαν ειναι απο 1080 εως 1200 για πολλαπλου ψεκασμου με την δεξαμενη στο πορτ μπαγαζ.(1200 μου ειπε αυτος με τα 12 δευτερολεπτα!)
Άβαταρ μέλους
filipposk21
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 73
Εγγραφη: Πέμ 15 Μάιος, 2008 9:18 pm
Τοποθεσια: μενιδι

Δημοσίευσηαπό karavas την Κυρ 01 Απρ, 2012 7:09 am

έβαλα αέριο πριν καμιά εβδομάδα.... ολα καλά μεχρι που εχτες στην βενζίνη ειμαι 3 χιλιαδες στροφες ρελαντι και αμα εχει ορεξη πεφτει 2 και με το αεριο δεν προλαβαίνω να πατησω φρενω για να σταματησω σε φαναρι και μου λεει αντε γεια και σβηνει; καμια ιδεα πριν πνιξω τον εγκαταστατη!!! ααα ειναι μονου ψεκασμου..
θέλω να γίνω 4Χ4
karavas
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Τρί 04 Μαρ, 2008 9:10 pm
Τοποθεσια: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό vagelis 57 την Κυρ 01 Απρ, 2012 8:09 am

karavas έγραψε:έβαλα αέριο πριν καμιά εβδομάδα.... ολα καλά μεχρι που εχτες στην βενζίνη ειμαι 3 χιλιαδες στροφες ρελαντι και αμα εχει ορεξη πεφτει 2 και με το αεριο δεν προλαβαίνω να πατησω φρενω για να σταματησω σε φαναρι και μου λεει αντε γεια και σβηνει; καμια ιδεα πριν πνιξω τον εγκαταστατη!!! ααα ειναι μονου ψεκασμου..

Καλημερα πριν πνιξεις κανενα κανε ενα ελενχο στα σωληνακια που πανε στον ψεκασμο απο καπου
παιρνει αερα ετσι μου ακουγεται ελενξε τα σωληνακια υποπιεσης.
(vagelis athanasiadis)
vagelis 57
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 39
Εγγραφη: Πέμ 09 Φεβ, 2012 6:27 pm

Δημοσίευσηαπό vagelis 57 την Κυρ 01 Απρ, 2012 8:17 am

filipposk21 έγραψε:καλησπερα σε ολους τους συντροφους πανω που και εγω πηρα την μεγαλη αποφαση να το κανω γκαζι φροντισαν τα διαφορα συνεργεια να με μπερδεψουν!ως γνωστον το αυτοκινητο αναβει πρωτα με βενζινη και γυρνα αυτοματα στο υγραεριο σωστα/?σωστα!και ποση ωρα παιρνει για να φτασει στους επιθυμητους βαθμους(40 κελσιου αν ξερω καλα)?οι απαντησεις που πηρα κατα αυξοντα σειρα ειναι! 12 δευτεροεπτα το καλοκαιρι 20 το χειμωνα
3 λεπτα!
6με7 λεπτα
και το αποκορυφωμα
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?Οι τιμες που μου εδωσαν ειναι απο 1080 εως 1200 για πολλαπλου ψεκασμου με την δεξαμενη στο πορτ μπαγαζ.(1200 μου ειπε αυτος με τα 12 δευτερολεπτα!)

Καλημερα το ποσο χρονο κανει να γυρισει σε αεριο εχει να κανει πρωτα με την ρυθμηση απο τον εγκαταστατη και δευτερον απο την θερμοκρασια περιβαλοντος ευνοητο ειναι οτι το καλοκαιρι γινεται νωριτερα αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το αν ενα συστημα ειναι καλο η οχι μην τα μπλεχνεις τα πραγματα αλλα λογω νοθειας ακομα και στο αριο καλα συστηματα και σωστοι εγκαταστατες πολλες φορες εχουν αστοχιες και μπενουν σς αμφισβητηση.
(vagelis athanasiadis)
vagelis 57
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 39
Εγγραφη: Πέμ 09 Φεβ, 2012 6:27 pm

Δημοσίευσηαπό gbrl niva την Κυρ 01 Απρ, 2012 10:27 am

vagelis 57 έγραψε:
karavas έγραψε:έβαλα αέριο πριν καμιά εβδομάδα.... ολα καλά μεχρι που εχτες στην βενζίνη ειμαι 3 χιλιαδες στροφες ρελαντι και αμα εχει ορεξη πεφτει 2 και με το αεριο δεν προλαβαίνω να πατησω φρενω για να σταματησω σε φαναρι και μου λεει αντε γεια και σβηνει; καμια ιδεα πριν πνιξω τον εγκαταστατη!!! ααα ειναι μονου ψεκασμου..

Καλημερα πριν πνιξεις κανενα κανε ενα ελενχο στα σωληνακια που πανε στον ψεκασμο απο καπου
παιρνει αερα ετσι μου ακουγεται ελενξε τα σωληνακια υποπιεσης.

Καλημέρα κ απο'δώ!!!
Λοιπόν...μονου είμαι κ εγώ...και την έκανα κι εγώ την κινηση και έκανα την εγκατάσταση υγραεριου
(η τοποθέτηση έγινε σε αρκετά έμπειρο συνεργείο) εδω και 3-4 περιπου εβδομάδες...(κάνω 25-30 χιλ χλμ το χρόνο άρα πιστευω ότι θα ανακουφιστώ λιγο οικονομικά)
όλα καλά λοιπόν...μέχρι την περασμένη βδομάδα...και κυρίως μεχρι χθες το απογευμα που με ανησυχισε λιγο παραπάνω...
με την βενζίνη κραταει ρελαντι με το ζόρι...ισα που δε σβηνει μερικες φορές...άλλες φορέ μπορει και να σβήσει... :?
με το γκαζι ανεβαζει τρελες στροφές για κάνα 3λεπτο! μεχρι προχθες το έκανε όταν η θερμοκρασια εφτανε στους 60-70 βαθμους περιπου...ανεβαζε στροφες! 1900-2100 περιπου... κ μεσα σε 1-1,5 λεπτο έπερνε τα ισια του παλι και δεν το ξανακανε :? :?
εχθες όμως μου ανεβαζε κοντα στις 3000 στροφες και να μη λενε να πέσουν! :!: :!:
εκτός του ότι σε κάποιες φάσεις τις 2-3 τελευταιες μέρες μου κάνει σα να παει να σβήσει και με το γκάζι...! :?: :?: :?: :? :? :?
Άβαταρ μέλους
gbrl niva
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Τρί 07 Φεβ, 2012 8:42 pm

Δημοσίευσηαπό filipposk21 την Κυρ 01 Απρ, 2012 12:52 pm

vagelis 57 έγραψε:
filipposk21 έγραψε:καλησπερα σε ολους τους συντροφους πανω που και εγω πηρα την μεγαλη αποφαση να το κανω γκαζι φροντισαν τα διαφορα συνεργεια να με μπερδεψουν!ως γνωστον το αυτοκινητο αναβει πρωτα με βενζινη και γυρνα αυτοματα στο υγραεριο σωστα/?σωστα!και ποση ωρα παιρνει για να φτασει στους επιθυμητους βαθμους(40 κελσιου αν ξερω καλα)?οι απαντησεις που πηρα κατα αυξοντα σειρα ειναι! 12 δευτεροεπτα το καλοκαιρι 20 το χειμωνα
3 λεπτα!
6με7 λεπτα
και το αποκορυφωμα

Καλημερα το ποσο χρονο κανει να γυρισει σε αεριο εχει να κανει πρωτα με την ρυθμηση απο τον εγκαταστατη και δευτερον απο την θερμοκρασια περιβαλοντος ευνοητο ειναι οτι το καλοκαιρι γινεται νωριτερα αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το αν ενα συστημα ειναι καλο η οχι μην τα μπλεχνεις τα πραγματα αλλα λογω νοθειας ακομα και στο αριο καλα συστηματα και σωστοι εγκαταστατες πολλες φορες εχουν αστοχιες και μπενουν σς αμφισβητηση.

Aρχικα ευχαιστω πολυ γιΑ την απντηση.δηλαδη απο αυτους που εχουν βαλει υγραεριο υπαρχει καποιος που για 20 λεπτα δουλευει βενζινη?μου φαινεται υπερβολικος χρονος!επισης αυτος με τα 12 δευτερολεπτα λεει πως το ρυθμιζει εκεινος απ τον εγκεφαλο και οτι για να παει ο πνευμωνας στους επιθυμητους βαθμους παιρνει αυτα τα δευτερολεπτα?μπορω να τον εμπιστευτω?ρωταω για την αποφαση την εχω παρει και το μονο που με προβληματιζει ειναι αυτο!
Άβαταρ μέλους
filipposk21
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 73
Εγγραφη: Πέμ 15 Μάιος, 2008 9:18 pm
Τοποθεσια: μενιδι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Μηχανικές - Ηλεκτρικές Βελτιώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Tsolias και 0 επισκέπτες