turbo power, βελτιοτες καυσιμου, κ.α

Συντονιστής: Moderators

turbo power, βελτιοτες καυσιμου, κ.α

Δημοσίευσηαπό johnannis την Τετ 25 Νοέμ, 2009 7:29 pm

Για σας παιδια, σημερα εριχνα μια ματια σε παλαιοτερο τευχος του περιοδικου 4χ4 και το ματι μου επεσε πανω σε μια διαφημηση ενος μαραφετιου που ελεγε πως αυξανει ροπη, βοηθαει στον καλυτερο ψεκασμο του κηνητηρα, τον κανει πιο ευελικτο(τον κηνητηρα) και μειωνει την καταναλωση και πολλα αλλα... :!: http://turbopower.gr/products.html .Εκτος απο αυτο υπαρχουν και αλλα οπως βελτιοτες καυσιμου και τετοια που λενε πως μειωνουν την καταναλωση και αυξανουν την ιπποδυναμη του αυτοκινητου.

Εχω ακουσει απο πολλους οτι αυτα τα μαραφετια ειναι απατες (πολυ φυσιολογικο μου ακουγεται). Αλλα μηπως κανενα απο αυτα ειναι πραγματικοτητα και πιθανη λυση του προβληματος της καταναλωσης :?: :?: :?:

Ξερω πως το να ισχυει κατι απο αυτα ειναι σχεδον απιθανο, αλλα μηπως, λεω μηπως, ρε παιδια τελικα κατι απο αυτα ισχυει και ειναι και η σωτηρια στο προβλημα της καταναλωσης :?: :?: :?:

Ευχαριστω
Συντομα νεος οδηγος !!!
Άβαταρ μέλους
johnannis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 74
Εγγραφη: Πέμ 02 Ιούλ, 2009 3:23 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη, Ν.Ευκαρπια

Re: turbo power, βελτιοτες καυσιμου, κ.α

Δημοσίευσηαπό xristost την Τετ 25 Νοέμ, 2009 10:10 pm

Όπου ακούς πολλά κεράσια ….κράτα μικρό καλάθι!!
Άλλη μια …
Φύκια για μεταξωτές κορδέλες!!
Άλλη μια ….(ποιο μοντέρνα)
Αν η γιαγιά μου είχε ροδές θα ήταν τρόλεϊ!!!

Αν φίλε μου ήταν τα πράγματα έτσι όπως τα λένε αυτοί ….τότε γιατί δεν τα βάζουν από τα εργοστάσια σε όλα τα αυτοκίνητα????
NIBA И СУХОЙ ХЛЕБ !
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Εικόνα
(OFD F-130)
Άβαταρ μέλους
xristost
Moderator

Δημοσ.: 4156
Εγγραφη: Δευτ 22 Νοέμ, 2004 9:14 pm
Τοποθεσια: ζεφυρι

Δημοσίευσηαπό antonis την Πέμ 26 Νοέμ, 2009 10:45 am

6 Ευρω τα 100 χιλιομετρα με μετατροπη υγραερίου.Ειναι η μοναδική λυση για το Niva, και οχι μόνο.Εχω κάνει την μετατροπη εδώ και δύο χρόνια και εχω σωθεί.Τιμή λίτρου 0,50 λεπτά (στα Γιάννενα).Καιεί όσο με την βενζίνα ίσως και ένα λίτρο παραπάνω αλλά κερδίζεις απο την τιμή λίτρου που πάντα είναι 50% με 60% κάτω απο την τιμή βενζίνας. Απο αποδωση του κινητήρα; Πολυ καλή θα έλεγα, λιγότερη απο την πτώση που κάνει απο τον κλιματισμό.(σε πολαπλού ψεκασμού).Κοστος μετατροπής 1000 με 1200 ευρω αν μετατρέψεις και τον κοτσαδόρο.Η φιάλη μπαίνει κάτω απο το αυτοκινητο και πρέπει να αλαχτεί η θέση στο καζανάκι εξάτμισης.Μ ε άλλα λόγια΄....Αν ποτέ το άλαζα πάλι το ίδιο θα έκανα.
Και κάτι άλλο....αν δεν κανεις χιλιομετρα πχ20000 τον χρονο δεν κανεις γρηγορα απόσβεση, άρα αξιζει όταν τρως τα χιλιόμετρα με το κουτάλι
antonis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 29
Εγγραφη: Τρί 29 Σεπ, 2009 10:10 am

Δημοσίευσηαπό taxideytis την Πέμ 26 Νοέμ, 2009 12:31 pm

..καλά εσείς στα Γιάννενα με επικεφαλής τον Γιωργο τον Αλ...με το κίτρινο τώρα landrover, είστε πρωτοποροι στο υγραέριο. Αφού όμως δεν τόκανα τότε (97-98) δέν το κάνω τώρα. Και βέβαια πρέπει να κάνεις πολλά μα πολλά χιλιόμετρα για να κάνεις απόσβεση.
...χαιρετισμούς στα μέρη του Παραπόταμου... :lol:
...αν δεν σε νοιάζει που βρίσκεσαι τότε δεν έχεις χαθεί....

http://www.drakotrypa.gr

ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ - ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ. (και επιστροφή στις παλιές καλές συνήθειες...καιρός ήταν).
Άβαταρ μέλους
taxideytis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 1943
Εγγραφη: Παρ 11 Ιαν, 2008 10:00 pm

Δημοσίευσηαπό Tasos808 την Παρ 04 Δεκ, 2009 6:18 pm

Δεν ξέρω αν εχει κάποιος ποστάρει κάτι αντίστοιχο ομως ακουσα και το διάβασα σε περιοδικό για το ηλεκτρικό τούρμπο που αυξάνει ροπή και ιπποδύναμη χωρις την υστερηση σε χαμηλές στροφές...Κάνει τίποτα ή και αυτο είναι διαφημιστικό τρικ??? :roll: :roll:
Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4-Lada Niva 4x4 1700c.c.
Άβαταρ μέλους
Tasos808
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 415
Εγγραφη: Σάβ 12 Ιαν, 2008 10:36 pm
Τοποθεσια: Τρίπολη

Δημοσίευσηαπό johnannis την Παρ 04 Δεκ, 2009 7:45 pm

Φιλε Τασο και εγω με εναυσμα αυτο το ηλεκτρικο τουρμπο εθεσα το θεμα.
xristost έγραψε:Αν φίλε μου ήταν τα πράγματα έτσι όπως τα λένε αυτοί ….τότε γιατί δεν τα βάζουν από τα εργοστάσια σε όλα τα αυτοκίνητα????

Χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα ισως αυτη η τεχνολογια να μπαινει απο τα εργοστασια στα καινουργια πλεον αυτοκινητα, γι' αυτο (ΙΣΩΣ) εχει πεσει το στανταρ της καταναλωσης στα νεα αυτοκινητα, ενω δεν μειωνωνται οι ιπποι και η ροπη.
Και οπως ξερουμε το Niva αποκλειεται να εχει κατι τετοιο απο το εργοστασιο γιατι ολα τα μηχανικα μεροι ειναι "αρχαιας" τεχνολογιας.

Το πιθανοτερο αυτα που 'γραψα να 'ναι λαθος.
Απαντηστε μου ομως :!:
Συντομα νεος οδηγος !!!
Άβαταρ μέλους
johnannis
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 74
Εγγραφη: Πέμ 02 Ιούλ, 2009 3:23 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη, Ν.Ευκαρπια

Δημοσίευσηαπό tsep την Δευτ 07 Δεκ, 2009 11:38 am

Tasos808 έγραψε:Δεν ξέρω αν εχει κάποιος ποστάρει κάτι αντίστοιχο ομως ακουσα και το διάβασα σε περιοδικό για το ηλεκτρικό τούρμπο που αυξάνει ροπή και ιπποδύναμη χωρις την υστερηση σε χαμηλές στροφές...Κάνει τίποτα ή και αυτο είναι διαφημιστικό τρικ??? :roll: :roll:

ηλεκτρικο τουρμπο.... :D :D :D
ενας μηχανισμος ειναι ουσιαστικα που στελνει περισσοτερο αερα στο μοτερ....
δεν αξιζει να ασχοληθεις...
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3973
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό tsep την Δευτ 07 Δεκ, 2009 11:39 am

johnannis έγραψε:Χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα ισως αυτη η τεχνολογια να μπαινει απο τα εργοστασια στα καινουργια πλεον αυτοκινητα, γι' αυτο (ΙΣΩΣ) εχει πεσει το στανταρ της καταναλωσης στα νεα αυτοκινητα, ενω δεν μειωνωνται οι ιπποι και η ροπη.
Και οπως ξερουμε το Niva αποκλειεται να εχει κατι τετοιο απο το εργοστασιο γιατι ολα τα μηχανικα μεροι ειναι "αρχαιας" τεχνολογιας.

Το πιθανοτερο αυτα που 'γραψα να 'ναι λαθος.
Απαντηστε μου ομως :!:

δεν μπαινει σε κανενα μοντελο παραγωγης....
αμα κανεις ενα καλο search στο νετ θα βρεις πολλα αθρα για το συγκεκριμενο και σιγουρα δεν ειναι καθολου κολακευτικα....!!!
Άβαταρ μέλους
tsep
Moderator

Δημοσ.: 3973
Εγγραφη: Δευτ 19 Σεπ, 2005 6:08 pm
Τοποθεσια: Mosxato

Δημοσίευσηαπό xristost την Δευτ 04 Οκτ, 2010 11:47 am

Μετακινήθηκε στην σχετική ενότητα με το ίδιο θέμα!
Από xristost!

βαλαντης έγραψε:Γεία σας παιδιά,

έχω μια ερώτηση.
Έχει κανείς εμπηρία με το παρακάτω:

http://www.fuelxx-economy.gr/

Εαν ναι πείτε μου την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Επί του θέματος (τώρα και όπως αιτιολογώ και ποιο πάνω) και χωρίς να έχω εμπειρία από κάτι ανάλογο… θεωρώ όλα αυτά τα `καλούδια` μπαρμπουτσαλα (όπως λέει και ένας σύντροφος από εδώ μέσα… χα χα!!)
NIBA И СУХОЙ ХЛЕБ !
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Εικόνα
(OFD F-130)
Άβαταρ μέλους
xristost
Moderator

Δημοσ.: 4156
Εγγραφη: Δευτ 22 Νοέμ, 2004 9:14 pm
Τοποθεσια: ζεφυρι

Δημοσίευσηαπό ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ την Παρ 12 Αύγ, 2011 11:50 pm

καλησπερα εγω το εχω το φουλ εη εκονομη στο νιβα μου και δεν κάνει τίποτα απολύτος μακρια απο από αυτο είναι απάτη
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ
Site Admin
Site Admin

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Παρ 04 Ιουν, 2010 11:40 pm
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό strofimios την Σάβ 13 Αύγ, 2011 8:27 pm

fe43c00d11
strofimios
Site Admin
Site Admin